Proč máme hluk v kanceláři?

Určitě jste si všimli, že v některém prostředí je klid, zatímco v jiném je hluk tak nepříjemný, že se tam nedá pořádně pracovat. Prášky na bolest hlavy jsou vždy po ruce a soustředit se na práci je nadlidský výkon. Pracovní dialog zní jako hádka. A telefonát... ten si raději vyřídíte na chodbě. Nebo na toaletě.

Bohužel se to často týká také call center. To je pak poněkud oříšek (ale i s tím si poradíme).

 

A přemýšleli jste někdy o tom, proč to někde jinde může být v pohodě, zatímco zrovna u vás je to takové peklíčko? Možná vás napadlo: je to velikostí prostoru. Anebo: nás je tu příliš mnoho.

 

Tak či tak, pravdou je, že jen málo lidí napadne to vůbec řešit. Spousta lidí si vůbec neuvědomuje, že příčinou špatného pracovního výkonu je hluk. A další se zase domnívají, že je to prostě fakt, se kterým se nedá nic dělat.

 

Jsme experti na snižování hluku. 

Poradíme vám, jak s hlukem bojovat. Pomůžeme vám vyřešit problém. Využijte konzultace zdarma hned teď:

 

A pokud vás zajímá podrobněji, jak bojujeme s hlukem, pojďte se s námi na věc podívat od základů.

Jak vzniká hluk?

Každý zvuk sám o sobě má nějakou svou původní úroveň. Běžný hovor, klepání klávesnice, chůze po místnosti, ale také třeba hudba z rádia nebo kávovar. Zvuk se šíří v prostředí všesměrově, dokud nenarazí na překážku. Pro jednoduchost řekněme, že je to stěna nebo strop místnosti.

Při dopadu zvuku na překážku se zvuk rozdělí na tří části: 

  • jedna část projde na druhou stranu
  • druhá část bude na překážce pohlcena (promění se v teplo)
  • a třetí část se odrazí zpět do místnosti.

Když teď obecný zvuk nahradíme třeba lidskou řečí a překážkou bude stěna třeba ze sádrokartonu, tak se mnohem více zvuku odrazí zpět, než kolik ho prošlo na druhou stranu nebo se proměnilo v teplo.

Dále je potřeba si uvědomit, že zvuk je celkem pomalý. Například oproti světlu. Když otočíme vypínačem, světlo okamžitě vyplní místnost. Ale tomu zvuku to přece jen chvíli trvá. Přesněji je to 340 metrů za sekundu. No dobře, je pravda, že osobu hovořící na druhé straně kanceláře vnímáme téměř okamžitě, protože přímá trasa mezi hovořícím a posluchačem je poměrně krátká.

Ovšem když zkombinujeme obě tyto informace, začne se nám skládat následující scénář:

 

Promluvíme a zvuk putuje, až narazí na nějakou stěnu. Tam se odrazí jako koule v kulečníku a putuje po místnosti zase jiným směrem. Než jeho úroveň poklesne, urazí trasu několika desítek, někdy i stovky metrů. Teď uvažme, že od zdroje se zvuk šíří všemi směry. A odráží se, kde může. 

Ve výsledku slyšíme kromě aktuálního zvuku přímo ze zdroje také stovky a stovky odrazů od všech stěn, které nás obklopují. Jejich součtu se říká dozvuk. Jeho délku umíme měřit. Podstatné však je, že my chceme komunikovat, proto když promluvíme, tak náš proslov chvíli trvá. Avšak zatímco mluvíme, posluchač slyší nejen naše aktuální slova, ale vlastně vše dohromady. Celková hlasitost všech zvuků se začne neúměrně zvyšovat. Což snižuje srozumitelnost.

Pokud se ale nejedná o zvuk, který zrovna poslouchat chceme - může to být třeba cizí hovor anebo běžný kancelářský ruch - říkáme tomu hluk. A právě úroveň hluku v běžném kancelářském prostředí může mít několikanásobně vyšší hlasitost, než součet všech zdrojů zvuku.

 

Jak již bylo mnohokrát řečeno, vysoká hluková zátěž vede k celé řadě problémů: 

počínaje špatnou srozumitelností, přes sníženou schopnost koncentrace a obecně snížený pracovní výkon, až po různé zdravotní komplikace.

 

Hluk snížíme tak, že omezíme odrazy

Délku dozvuku umíme měřit - a to je základem celé vědy o snížení hluku. Umíme ji měřit a také ji umíme zkrátit. Kratší dozvuk znamená menší hluk. Umíme také velmi přesně spočítat, jaký dozvuk potřebuje právě vaše kancelář, aby poskytla skutečně efektivní a komfortní pracovní prostředí.

V tomto místě je nutné zdůraznit, že pokud bychom délku dozvuku zkrátili na nulu, tak hlasitost všech zvuku v místnosti zůstane na své původní úrovni. Nikdy nedocílíme nižší hlasitosti, než jakou mají původně zdroje zvuku. Ale to ani nechceme - to bychom se cítili nepřirozeně. Dozvuk v místnosti potřebujeme. Ten musí být ale poměrně krátký a kultivovaný.

Jak tedy můžeme potlačit ty odrazy?

Jak je vysvětleno výše, část zvuku dopadajícího na překážku bude na této překážce pohlcena. Také jsme si řekli, že běžná stěna na to pohlcení není příliš vhodná. Vtip je v tom, najít materiály, které zvuk pohlcují dobře. Někteří z vás si teď vybaví celou řadu dobrých rad: koberec, závěsy, čalouněný nábytek a mnohé další věci, jaké se mohou běžně vyskytovat v kanceláři či v domácnosti.

Ano, tyto materiály částečně brání odrazům zvuku a tím hluk pohlcují. Ale jen trochu. 

Pro porovnání se často uvádí otevřené okno. Otevřené okno neodráží žádný zvuk, tedy pohltí 100% zvuku, který na tuto plochu dopadne. Ve srovnání s ním třeba takový koberec nebo závěs je někde pod 10%. Což je dost málo. Jinak řečeno, deset metrů čtverečních takového koberce udělá stejné snížení hluku, jako otevřené okno o rozměru jeden krát jeden metr. Čalouněna sedačka nebo postel je na tom o něco lépe, ale z praktického hlediska to taky většinou nestačí.

Zkuste si v kanceláři otevřít jedno okno. Pomohlo Vám to od hluku? Asi jedno okno toho zas tolik nezmohlo, pořád zůstává dostatek ploch pro odrazy zvuku a tedy hluk přetrvává. Ale pokud by se povedlo otevřít těchto oken více, situace se začne zlepšovat. Jenže tudy cesta nevede. Umíme to řešit elegantněji.

 

Máme panely, které hluk pohlcují mnohem lépe.

Samozřejmě, že u plošných panelů, jaké si v poměrně tenké vrstvě pověsíte na stěnu, je prakticky nemožné dosáhnout účinnosti větší, než u otevřeného okna. Avšak rozdíl je v tom, že takových panelů si můžete v kanceláři pověsit více, než kolik zvládnete otevřít oken. A pokud je potřeba, panely umíme také zavěsit pod strop.

Tím to ale nekončí. Panely Proti Hluku nemusí být pouze naplocho na stěně nebo pod stropem. Mohou být použity například jako paravány mezi pracovišti. Často také využíváme nábytek - třeba pod stolem nebo na skříni je prostor, který je jinak naprosto nevyužitý. A tím naše možnosti nekončí - máme za sebou celou řadu vestaveb do nábytku či přímo na stěny místnosti.

Každá realizace je něčím unikátní. Dokážeme dostat pod kontrolu hluk v každé kanceláři.

 

Jak tedy vyřešíme hluk u Vás?

Máte v podstatě dvě možnosti. Můžete si u nás objednat panely na e-shopu. Nejoblíbenější panely do kanceláří jsou Europa nebo Ganymed. Ale pochopitelně, vybrat si můžete z mnohem širší škály.

Druhou možností je nechat si od nás poradit. Napište nám, nebo zavolejte ještě dnes. V mnoha případech stačí jednoduchá konzultace - takové konzultace jsou u nás vždy ZDARMA. A tam, kde náročnost prostoru vyžaduje intenzivnější péči - přijedeme, změříme a vypracujeme přesné doporučení přímo Vám na míru.

 

Zpět do obchodu