V tomto případě se jednalo o jídelnu, respektive část obývacího pokoje. Popis původního problému byl téměř učebnicový: "Pořád na sebe musíme pokřikovat. Při sledování televize je potřeba to dávat hodně nahlas, aby tomu bylo rozumět. A když se sejdeme u nedělního oběda, je to takový kravál, až nás z toho bolí hlava."
* * *
Když je k dispozici výklenek a navíc ohledně akustiky je zde požadavek unikátního vzhledu, odpovědí je Akustická vestavba. Při této realizaci byl dále použit ještě jeden panel Ganymed (není na fotce, nachází se na druhé straně místnosti). A jak to dopadlo? Výsledek je více než uspokojivý - jak po stránce estetické, tak i po stránce akustické.
Velké zlepšení akustické pohody v místnosti dokládá nejen spokojenost domácích, ale také následující graf.
Ještě krátké vysvětlení pro ty, kteří jsou u nás na webu noví a netuší, jak dokážeme akustickou pohodu měřit, vyhodnocovat a dokonce precizně navrhovat úpravy.
Za hluk v místnosti je totiž zodpovědný dozvuk. Zvuku trvá déle, než utichne a proto je v důsledku hlasitější. My dokážeme měřit délku dozvuku a na základě toho určit, jestli je daná místnost vhodná pro zamýšlený účel, či nikoliv. A pak pomocí série výpočtů dokážeme určit, jaké akustické prvky a v jakém množství by pomohly případný problém vyřešit.
Na grafu pak vidíme porovnání původního stavu (červeně) se stavem po úpravách (modře) a také jsou zde dvě zelené křivky vymezující oblast akustické pohody. Ta je určena velikostí pokoje a také způsobem využití. Na levé straně jsou nejhlubší zvuky, jaké můžeme slyšet a směrem doprava jsou pak zvuky vyšší.
červená: původní stav - příliš dlouhý dozvuk, zvláště v oblasti nižších středů. Dunění jak v sudu.
světle zelené: maximální a minimální hodnoty zaručující akustickou pohodu. Cokoliv mezi nimi je OK.
modrá: stav po akustických úpravách - nachází se v mezích doporučení.